Aşık Garibi (Rıza Çevik) (Gümüşhacıköy - 1969)

1969 yılında Amasya ili, Gümüşhacıköy ilçesi Akpunar köyünde Satılmış ve Keziban çiftinin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldim. Asıl adım Rıza Çevik. 8 yıllık köy yaşantımdan sonra Merzifon’a yerleştik.

Eğitim hayatımı Merzifon’da tamamladıktan sonra 1988 yılında hava astsubay olarak orduya katıldım. 20 yıllık hizmet neticesinden sonra emekliye ayrıldım. Bu dönemde iktisat fakültesini bitirdim. 2008 yılında Almanya’ya taşındım ve halen hayatımı burada sürdürmekteyim. İyi derecede İngilizce, Almanca bilmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.

İnsanlığa önem veren, saygı, sevgi ve muhabbet bağımlısı, hemen hemen her akşam evinde Hak Muhammed Ali
muhabbetleri yapılan bir aile geleneği ve kültürüyle yetiştim.

İlk şiirimi 15 yaşında yazdım. Şiir, saz ve muhabbetle ailemden aldıklarımın üzerine kendi araştırmalarımı da katarak aşıklık ve Alevi-Bektaşilik konuları üzerine kendimi yetiştirmeye gayret ettim. 1992
yılına kadar "Garip" mahlasını kullandım. Yıllardır peşinde ve muhabbetlerinde bulunmaya çalıştığım Hacı Bektaş-ı Veli evlatlarından Muharrem Safa Ulusoy efendinin bir harf eklemesi üzerine 17 Ağustos 1992 tarihinden itibaren mahlasımı "Garibi" olarak kullanmaya başladım.

İlk günden itibaren yazdığım her şiirde Alevilik, insanlık, doğruluk, güzellik, aşk ve duygu konularını işledim. İnsanlara öğüt veren, onları doğruluğa, adem olmaya yönlendiren şiirler yazdım ve aynı çizgide devam etmekteyim.

Kendi eserlerimin yanında diğer aşıkların eserlerinden de derlemeler yaparak bunları katıldığım meclislerde seslendirmekteyim. 400'ün üzerinde yazılı şiirim mevcut.Aşık Garibi'ye yaşam hikayesini gönderdiği için teşekkür ederiz.