Aşık Sarıcakız (Eskişehir - 1948)

1948 yılında Eskişehir'de doğdu. Asıl adı İlkin Manya'dır. Başka yörelerde de bilinen sayılı kadın aşıklardan olan Sarıcakız, aşıklık geleneğini küçük yaşlarda öğrenmeye başladı.

İlk ve ortaokulu Ankara'da tamamladıktan sonra Konya Öğretmen Okulunu bitirdi. Babasının eski atletlerden olmasının da etkisiyle öğretmen okulundayken sporla uğraştı. Jimnastikte birkaç Türkiye birinciliği bulunan Aşık Sarıcakız, bağlama çalmaya ilkokuldayken başladı.

Eğitimiyle birlikte bağlama çalmasını da geliştiren Aşık Sarıcakız, öğretmen okulunu bitirdiği yıl (1970) Konya Aşıklar Bayramına katıldı ve türkü dalında birinci oldu. 1972'deki Hacı Bektaş törenleri sırasında Aşık Veysel'le tanıştı.

Türkiye'nin birçok yöresinde şenlik ve festivallere katıldı. Sonraki yıllarda öğretmenlikten ayrılarak Avrupa'ya gitti. 1990 yılında yeniden Türkiye'ye döndü.

Bugüne dek birkaç kaset ve bir plak hazırlayan Aşık Sarıcakız'ın kadın aşıklara ilişkin hazırladığı »Halk Şiirinde Ana Sesi« (1983) adlı kitap bu anlamdaki ilk önemli örnek araştırma niteliğindedir.

Kaynak: Ozanlar.eu